2020. március 13., péntek

Titkok és kuncogók

Igehirdetés Kol 1, 24-29 alapján

Elhangzott 2020. március 8-án a Fabricius Otthonban


24Most örülök a tiértetek elviselt szenvedéseimnek, és testem elszenvedi mindazt, ami a Krisztus gyötrelmeiből még hátravan, az ő testéért, amely az egyház. 25Ennek a szolgájává lettem a szerint a megbízatás szerint, amelyet Isten nekem a ti javatokra adott, hogy teljesen feltárjam előttetek az Isten igéjét; 26mégpedig azt a titkot, amely örök idők és nemzedékek óta rejtve volt, de amely most kijelentetett az ő szentjeinek, 27akiknek Isten tudtul akarta adni, hogy milyen gazdag ennek a titoknak dicsősége a pogány népek között. Ez a titok az, hogy Krisztus közöttetek van: reménysége az eljövendő dicsőségnek. 28Mi őt hirdetjük, miközben minden embert teljes bölcsességgel intünk és tanítunk, hogy minden embert tökéletessé tegyünk a Krisztusban. 29Ezért fáradozom én is, és küzdök az ő ereje által, amely hatalmasan működik bennem.

A mai igénk Pál apostol Kolossébeliekhez írott leveléből származik. A kolosséi gyülekezetet nem Pál alapította, hanem talán az egyik tanítványa, Epafrász. De amikor a kis közösség egysége megbomlott, Epafrász elment Pálhoz, hogy meglátogassa őt az efezusi börtönben. Pál pedig az aggasztó hírek hatására baráti levelet írt tanítványa gyülekezetének.
A kolosséi gyülekezet tagjainak olyan kérdése, kétsége volt, amely ma is sokaknak a kérdése: Van-e hatalma Jézusnak a világban? Van-e ereje Jézusnak a világban, az életemben? De máshonnan is közelíthetünk a kérdéshez: Akarjuk-e, hogy Jézusnak legyen hatalma az életünkben?
Az egyik lelkész kolléganőm mesélte nemrég, hogy néhány hónappal ezelőtt felkereste őt egy jegyespár, akiket azelőtt soha nem látott. Amikor leültek beszélgetni, kiderült, hogy az egyikük katolikus, és elvált, a másikuk pedig kereszteletlen, és szintén elvált. De szerettek volna templomi esküvőt. A lelkésznő elmondta nekik, hogy a gyülekezetben nem csak templomi esküvőre van lehetőség, hanem keresztelkedésre, és a közösségben való részvételre is, és kérte őket, hogy gondolkodjanak erről. Azóta se látta őket… Tehát amikor az a kérdés, hogy van-e hatalma Jézusnak a világban és az életünkben, akkor az is kérdés, hogy akarjuk-e, hogy tényleg legyen hatalma az életünkben?

Pál titkokról ír a levelében: a szenvedéséről, amely a hite miatt éri, a szenvedéséről, amelyet az egyházért visel, és melléteszi a meggyőződését: „Isten azzal bízott meg, hogy teljesen feltárjam előttetek Isten igéjét, a titkot”. Különös, hogy Pál titoknak nevezi azt, amit emberek százainak, ezreinek hirdetett. Pedig ugye, amit három ember tud, az már nem titok… És az evangélium mégis titok, mert lehet, hogy hirdetjük, és lehet, hogy teológiailag pontosan értjük, de a valóságát csak az élheti át, akinek megadta a Szentlélek.
Gondoljunk csak a mai vasárnap evangéliumára, a kánaáni asszony történetére! Jézus és a tanítványok találkoznak egy pogány asszonnyal, aki felismeri Jézusban a Messiást. Úgy szólítja meg Jézust: „Uram, Dávid Fia!” Ezzel a megnevezéssel emlegették a zsidók a Messiást, akit vártak. És itt van egy pogány asszony, egy olyan nép leánya, amelynek tagjait a zsidók csak kutyáknak tartották. És ez a nő valahonnan mégis tudja, hogy Jézus a megígért Messiás! Honnan tudja? „Egy pogány asszony is fel tudta ismerni Jézust, mert a hit nem tulajdonság, hanem ajándék.” (Tubán József)
Na de mi a titok tartalma, amiről Pál beszél? „Ez a titok az, hogy Krisztus közöttetek van: reménysége az eljövendő dicsőségnek.” Ez egy olyan mondat, amit ha igazán komolyan vennénk, akkor mi is átélnénk Avilai (Szent) Teréz mondatának igazságát: „A mennyország felé vezető út végig mennyország.” Mert, ahol azt olvassuk a magyar fordításban, hogy „Krisztus közöttetek van”, ott a görög szövegben az „en hümin” szerepel, ami nem csak azt jelenti, hogy közöttetek van, hanem azt is, hogy bennetek van, veletek van, sőt általatok van jelen - mások számára! Tehát Jézus Krisztus bennetek van, közöttetek van, veletek van, és általatok van jelen. És Pál azt írja: 29Ezért fáradozom én is, és küzdök az ő ereje által, amely hatalmasan működik bennem.” Ez azt jelenti, hogy Jézusnak igenis van hatalma. Működik, munkálkodik bennünk, közöttünk, velünk, és általunk az egész világban! És van hatalma, ereje arra, hogy megtartson bennünket még a szenvedésben is.

Élt a 19. század első felében egy nehéz sorsú angol költőnő, Elizabeth Barrett Browning. Jómódú nagycsaládba született, ám 14 éves korától kezdve sorra érték a csapások. 14 évesen leesett a lóról, és lebénult. 15 évesen TBC-t kapott, amelynek nyoma egész életét végigkísérte. Majd elveszítette édesanyját és legkedvesebb öccsét. Ez a nő írta egyik versében:

"Mennyektől roskadozik a föld,
és minden közönséges bokorban ott lobog az Isten,
De csak a látók
veszik le saruikat..."

Varga Gyöngyitől, az Áldáskönyv (és társai) szerzőjétől hallottam, hogy van egy olyan válfaja a bújócska játéknak, amit úgy hívnak, hogy szardínia. Az a lényege, hogy egyetlen ember bújik el, a többiek pedig keresik. Aki megtalálja, az csendben mellé kuporodik, és egyre többen kuporodnak oda, mert az elbújtak kuncogása elárulja őket. Hát ilyen az a titok is, amiről Pál beszél. Jézus mellé kuporodunk, és kuncogunk, és ezért kuporodnak oda egyre többen. Bárcsak minket is az örömünk miatt „találnának meg” az emberek… Látnák, hogy minden szenvedés és megpróbáltatás ellenére is van reménységünk a Krisztusban.
Van-e Jézusnak hatalma a világban? És van-e hatalma, akarjuk-e, hogy legyen hatalma a mi életünkben is? Pál apostol arról vallott a Kolosséban élő keresztényeknek, és nekünk is, hogy Jézus ereje által tud küzdeni, és Jézus ereje hatalmasan munkálkodik benne. Így lehet ez a mi életünkben is. Erre ad lehetőséget a böjt ideje is: időt és teret adhatunk Jézusnak az életünkben, a gondolatainkban, a lelkünkben.

Egy asszonytestvér mesélte, hogy lelkileg nehéz helyzetekben, amikor úgy érezte: „nekem ez nem megy”, mondta Jézusnak, hogy jöjjön, és adjon neki békességet. És Jézus jött, és megadta. „Tudom, hogy ez hihetetlen – mondta -, de így van. Ehhez be kell vallani, hogy kész, nekem nem megy. És hívni Jézust, hogy Ő adja meg. És megadja.” Ámen.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése